“İzmir’e Ensarlar, Tügva’lar giremeyecek”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’e Ensarlar’ı TÜGVA’ları sokmayacağız” dediği için hedefe konulan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’a destek verdi.

Yazılı bir açıklama yapan Kılıç, “31 Mart yerel seçimlerinde İzmir için İzmirliler için en önemli vaatlerimizden biri, ‘Geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlığıyla, esenliğiyle, eğitimiyle ilgili hizmetleri vermek, İzmir’e Ensarlar’ı TÜGVA’ları sokmamak’ dedik. AKP’liler bizi ‘Projeleri anlatmak yerine insanları ayrıştırmakla’ suçladı. Onlara siyasetin ne olduğunu anlatalım. Siyaset, en basit haliyle kamu kaynaklarının nereye ve nasıl dağıtılacağı hususudur. CHP’li belediyeler olarak 2019 seçimlerinde, kamu kaynaklarının dernek ve vakıflar eliyle İslamcı cemaatlere aktarmayacağımızı; kamu kaynaklarını kamuya harcayacağımızı ilan etmiştik, bu seçimde de vaadimizin arkasındayız” diye konuştu

“KESİLEN KAYNAKLARININ ACISINI ÇEKİYORLAR”

“GENÇLER CEMAATLERE EMANET EDİLEMEZ”

“Milyonlarca kaynak aktardıkları bu vakıflar ne iş yapıyorlar?” diye soran CHP’li Kılıç, “Tüzüklerinde ‘İyi ahlaklı nesiller yetiştireceğiz’ diyen bu vakıflar, iktidarın ‘Dindar nesil’ projesini yürütmeye çalışıyorlar. Oysa Türkiye’de nasıl bir neslin yetiştirileceği Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yazılıdır. Yasa, Atatürk ilkelerine bağlı, demokratik laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde’ nesiller yetiştirmeyi hedefler. İlkelerimiz bu kadar açık ve netken, nesiller yetiştirmek Siyasal İslamcı derneklerin, cemaatlerin, vakıfların tekeline bırakılamaz. ‘İyi ahlaklı nesiller” yetiştirmeyi görev edinen bu vakıflarda hemen her gün ahlaksızca skandallar patlak veriyor. İlahiyat Fakültesi öğrencisi kızlarımız, TÜGVA Iğdır Temsilcisinin kendilerini taciz ettiğini iddia etti; aylardır bir soruşturma dahi açılmadı. TÜGVA Kastamonu Koordinatörü, tecavüz suçundan girdiği cezaevinden hemen tahliye edildi. Karaman’da Ensar Vakfı’nın evlerinde 45 çocuğa yönelik istismar olayını biz unutmadık. ‘İyi ahlaklı nesil’ yetiştireceğiz diye yola çıkanları biz bugün sadece tacizle, istismarla, tecavüzle, torpille, kayırmayla ve onlara aktarılan paralarla anıyoruz” şeklinde konuştu.

“HALKIN ÖNÜNDE İKİ TERCİH VAR”

31 Mart’ta halkın önünde iki tercih olduğunu hatırlatan Sevda Erdan Kılıç, “Ya kamu kaynaklarının adları tacizle, tecavüzle gündeme gelen bu vakıflara aktaranları seçecekler ya da kamu kaynaklarını kamunun ihtiyaçlarına harcayanları. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Cemil Tugay, kamunun kaynaklarını kamunun ihtiyaçlarına harcayacağını açıkladı. Tugay, kamunun kaynaklarını çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlığına, esenliğine, eğitimine harcanacağını ilan etti; çocuklarımızı, gençlerimizi Ensarların, TÜGVA’lara emanet etmeyeceğini açıkladı. Demokrasinin gereğini, bilimin ve hukukun gereğini yaptı, İzmirli de tercihini buna göre yapacak” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x